fbpx
  • 1
  • 2
  • 3

Relacje Nauczyciel - Uczeń

Relacje nauczyciel - uczeń badane są w szkole systematycznie. Analizy wyników ankiet na przestrzeni ostatnich 5 lat wykazały, że w szkole panuje przyjazna atmosfera, nauczyciele są otwarci na współpracę i problemy młodzieży, uczniowie jako osoby prawie dorosłe doceniają taką postawę nauczycieli. Dla potrzeb "Szkoły z klasą" opracowano ankiety dla uczniów, rodziców i samych nauczycieli. Uczniowie w ankiecie "Moja szkoła" dobrze ocenili współpracę z nauczycielami ( w skali ocen szk. - 4,5). Uważają, że mogą liczyć na ich pomoc, dyskrecję, że poważnie traktują ich problemy. Wg ankiety 6% nauczycieli stwarza bariery komunikacyjne. Uczniowie uważają, że, wychowawcy szczególnie mocno angażują w ich problemy, a brak kontaktu jest wynikiem niechęci do dorosłych i brak autorytetów ze strony młodzieży. Rodzice wypełniając ankietę" Szkoła mojego dziecka" podkreślali specyficzną, rodzinną atmosferę , dobrą opinię placówki i poczucie bezpieczeństwa, które szkoła daje im i ich dzieciom. Uważają, że zebrania rodzicielskie prowadzone są w miłej atmosferze, wychowawcy podają dużo informacji dotyczących funkcjonowania szkoły i życia wewnątrzklasowego, zawsze mają czas dla rodziców, egzekwują wysoką frekwencję na wywiadówkach. Dla 2 % rodziców szkoła nie spełniła ich oczekiwań. Opinia o szkole wyrażana jest często przez uczniów na godzinach do dyspozycji wychowawcy oraz w rozmowach z rodzicami. Dobrą opinię o szkole wypowiadają także absolwenci, którzy często kontaktują się z wychowawcami i nauczycielami, organizują zjazdy koleżeńskie. Również nauczyciele wysoko oceniają panującą w szkole atmosferę i relacje z uczniami. Wg ankietowanych należy takie relacje kontynuować , dbając o jeszcze lepsze kontakty interpersonalne. Nauczyciele szkoły podjęli decyzję, aby we wszystkich klasach zebrać wypowiedzi od uczniów na pytanie: "Kiedy w ostatnim czasie poczułeś, że nauczyciele okazują ci życzliwość i zaufanie?". Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane, rzadko pojawiały się podobne odpowiedzi nawet w tych samych klasach. Każdy prawie uczeń zauważył i opisał inny przykład. Powtarzają się natomiast często te same nazwiska nauczycieli partnerskich , okazujących zaufanie i szacunek. Najwyżej oceniają przyjazną dla młodzieży postawę nauczycieli uczniowie klas pierwszych i ostatnich. Pierwszoklasiści są zaskoczeni tak miłą i życzliwą atmosferą. Jeden z nich pisze: "Życzliwość i zaufanie zauważyłam już przy składaniu podania do szkoły, kiedy przyszłam z mamą była nieduża kolejka do sekretariatu , ale zaraz wskazano nam miejsce , gdzie możemy poczekać i wypełnić brakujące dokumenty. Przy składaniu dokumentów pan dyrektor zagadnął mnie do jakiej klasy chciałabym chodzić, zapytał czy nie chcę mieszkać w internacie. 4 lipca było zebranie rodziców i mama mówiła, że na takim zebraniu jeszcze nie była, wszyscy byli bardzo mili. Ja sama w październiku jeden dzień nie byłam w szkole bo bałam się matematyki, wychowawczyni zapytała o usprawiedliwienie a ja powiedziałam prawdę, Pani mi usprawiedliwiła i powiedziała , że nie pochwala nieobecności ale szanuje prawdomówność, umówiła mnie też z psychologiem p. Grażyną i teraz mniej się boję"- Ewa K. Uczeń klasy V napisał: "Życzliwość nauczycieli odczuwałem zawsze, ale kiedy moja siostra zmarła przy porodzie w domu nikt mi nie umiał pomóc, bo sami nie potrafili sobie z tym poradzić. Nauczyciele dużo ze mną rozmawiali, tłumaczyli, przesuwali sprawdziany i pytania aż się z tym trochę uporam. Gdyby nie szkoła nie wiem jak bym ten koszmar przeżył"- Marcin G. Fr. kartki świątecznej absolwentki szkoły "To gdzie teraz jestem, co robię jest bardziej zasługą Waszej bezinteresownej pomocy i życzliwości. Chcę abyście Państwo o tym pamiętali nawet gdy odległość dzieli nasze światy. " - Magda S.

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.