fbpx
  • 1
  • 2
  • 3

„Nienawiść – Jestem przeciw” (IX – XII 2015r)

W październiku 2015r. społeczność naszej szkoły rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego „Nienawiść. Jestem przeciw!”.  Celem całej kampanii była manifestacja sprzeciwu wobec nienawiści i hejtowania. Chcieliśmy, aby nasza szkoła była miejscem wolnym od nienawiści dlatego podjęliśmy różne działania przeciw mowie nienawiści. Kampanię rozpoczęła w dniu 12 października debata oksfordzka, której teza brzmiała „Zakazywanie hejtowania to zamykanie ust” przygotowana przez szkolną grupę debatancką. Debatę wygrał zespół opozycji  obalający postawioną tezę. Przebieg tego, edukacyjnego wydarzenia uatrakcyjniła piosenka Stanisława Sojki pt. „Tolerancja” wykonana przez klasę artystyczną i szybki kurs psychologiczny nt. sensu przebaczenia podjęty przez marszałka debaty. Kolejnymi krokami projektu zwiększającymi świadomość problemu był wernisaż pt. "Dobro zwycięża nie tylko w bajkach" bazujący na znanych bajkach W. Disney'a. przygotowany przez kl. II TF oraz społeczność Internatu pod okiem nauczycieli fotografiki. Modelami postaci byli wychowankowie internatu. Odwiedzających wernisaż częstowaliśmy kawą, herbatą oraz domowym ciastem. Natomiast klasa II LOA wydała na tę okoliczność gazetkę szkolną akcentującą hasła kampanii.

 Kulminacyjnym momentem całego przedsięwzięcia był happening  podczas którego były kolportowane ulotki wykonane przez kl. III technikum reklamy pod okiem swojego nauczyciela. Zależało nam na tym, aby nie tylko szkoła ale też nasze miasto było miejscem wolnym od nienawiści dlatego do marszu ulicami miasta Tarnowa w dniu 29 października zaprosiliśmy tarnowskie licea i gimnazja, Pałac Młodzieży, ODN, Urząd Miasta (odwiedziliśmy naszych włodarzy), którym przekazaliśmy przygotowane przez nas ulotki i sztandarowe hasła marszu. O tym, że nienawiść bazuje na stereotypach i uprzedzeniach utwierdziły uczestników happeningu transparenty wykonane przez klasy psychologiczne we współpracy z klasą IV TM i II LOC.

Podsumowaniem całej kampanii były ogólnoszkolne warsztaty wychowawcze pt. „Miej oko na nienawiść”, w których 7 grudnia uczestniczyły wszystkie klasy I, II oraz trzecie technikum,  prowadzone przez wychowawców we współpracy z młodzieżowymi liderami klasowymi, przygotowanymi wcześniej do tego zadania przez pedagoga szkolnego.

Zdjęcia i filmy dokumentujące działania podejmowane w ramach kampanii można zobaczyć na stronie internetowej naszej szkoły www.zso.tarnow.pl, pod hasłami Nienawiść. Jestem przeciw!, Happening ulicami miasta!!!, Wystawa przeciw nienawiści, Miej „oko” na nienawiść
Przyszedł już czas, najwyższy czas nienawiść zniszczyć w sobie…

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.