fbpx
  • 1
  • 2
  • 3

Liga Debatancka

Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy."

Ten cytat z Franka A. Clarka stał się mottem emocjonującego  przedsięwzięcia do którego przystąpiła nasza szkoła w ramach projektu „ Tarnowska Liga Debatancka”. Zainaugurował on w naszym mieście sezon młodzieżowego debatowania w stylu oksfordzkim na trudne tematy społeczne, gospodarcze, historyczne czy kulturalne. Idea debat oksfordzkich narodziła się na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii już w XVIII w., kiedy to debaty w elitarnych szkołach czy na uniwersytetach Anglii i Szkocji przygotowywały ich uczestników do przyszłego występowania w roli parlamentarzystów. 
Debaty oksfordzkie to konfrontacja zwolenników i przeciwników dotycząca konkretnej sprawy, problemu, która jest prowadzona według określonych zasad. W debacie wypowiadają się dwie strony: propozycja - zwolennicy i opozycja – przeciwnicy tezy, aby przekonać publiczność i jury do swojego stanowiska. Nad przestrzeganiem reguł czuwa Marszałek debaty.Na potrzeby omawianego wydarzenia edukacyjnego w naszej szkole rokrocznie od 2012r. powołana zostaje reprezentacja: drużyna  mówców – ochotników. Przygotowując się do debat młodzież spędza pracowicie czas na warsztatach, ucząc się podstaw autoprezentacji, zasad debatowania w stylu oksfordzkim oraz tajników funkcjonowania zespołu. Jednak katorżnicza praca zaczyna się dopiero po wylosowaniu tematów, kiedy przychodzi współzawodniczyć oratorsko na niezwykle trudne tematy, wykraczające daleko poza zakres wiedzy szkolnej. Jednak wnikliwe zgłębienie tematu, zasięgnięcie opinii ekspertów, godziny poświęcone na przygotowanie ciekawych oraz merytorycznie poprawnych wystąpień; jednym słowem – tytaniczny wysiłek  pozwala dyskutować w sposób logiczny i interesujący oraz zakończyć przygodę  z debatami w 2 dwóch pierwszych sezonach zajmując IV miejsce wśród wyróżnionych mistrzów słowa, w III edycji obsypując złotem i dając upragnione zwycięstwo naszej szkolnej drużynie utrwalone tytułem v-ce mistrza w IV edycji. 
Nasze doświadczenia debatanckie są dowodem na to, że mamy w naszej szkole uczniów, którzy potrafią pięknie mówić, logicznie i głęboko argumentować i posiadając osobiste przekonania potrafią uszanować osoby myślące inaczej. Wszystko to służy budowaniu nowej kultury wypowiedzi. Warto nadmienić, że w ciągu 4-letniego doświadczenia debatanckiego byliśmy jedyną szkołą ponadgimnazjalną w Tarnowie, która w każdym sezonie była na podium.

Warto zobaczyć

Trochę historii...

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.