Informacje
 

Podstawowe typy tkanin - wełna

 

Grupa tkanin wełnianych i wełnopodobnych obejmuje tkaniny czysto wełniane i tkaniny z mieszanek wełny z innymi włóknami. W mieszankach stosuje się wełnę z elaną, wełnę z argoną, wełnę z anilaną.

Wśród tkanin tych rozróżniamy: tkaniny czesankowe o wątku i osnowie z przędzy czesankowej, tkaniny czesankowo-zgrzebne o osnowie z przędzy czesankowej i wątku z przędzy zgrzebnej oraz tkaniny zgrzebne o osnowie i wątku z przędzy zgrzebnej.

Do wyrobu tkanin wełnianych i wełnopodobnych używa się często nitek wielokrotnych w celu zwiększenia sprężystości tkanin, ich układalności, wytrzymałości.

Szerokości tkanin tkanin wełnianych i wełnopodobnych wynoszą 140 do 150 cm.

Panama - splot panama. Zależnie od ilości nitek w kolejnych przeplotach powstają na powierzchni tkaniny drobne lub większe zgrubienia nitek.
Zastosowanie: kostiumy, płaszcze, ubrania męski.

Georgette - lekka rzadka tkanina o splocie płóciennym, każda kolejna para nitek osnowy i wątku o przeciwnym kierunku skrętu daje powierzchnię skrepowaną. Jednobarwna lub drukowana Stosowana na strojne suknie i bluzki.

Krepa - tkanina o splocie krepowym. Zależnie od grubości zastosowanej przędzy oraz gęstości jest wyrabiana krepa cięższa i lżejsza. Używana na ubrania męskie wizytowe, sukienki, garsonki.

Fresko - o splocie płóciennym, ziarnistej powierzchni i twardym chwycie. Wykonana z przędzy mocno skręconej - mouline. Może być również wyrabiana z przędzy zgrzebnej. Stosowana na kostiumy i ubrania męskie.

Tropik - lekka tkanina w typie freska z cienkiej przędzy. Używana na kostiumy, ubrania męski letnie.

Boston - tkanina o splocie skośnym, jednobarwna. Używana na sukienki, kostiumy, mundurki szkolne.

Tenis - tkanina o splocie skośnym. Charakterystyczna cechą jest występowanie podłużnych prążków w innym kolorze niż tło. Używamy na ubrania męskie i kostiumy.

Szewiot - tkanina o splocie skośnym, przy dotyku szorstka. Bywa z przędzy czesankowej lub zgrzebnej. Stosowana jest na kostiumy, mundurki szkolne, ubrania męski.

Gabardyna - tkanina o wyraźnie widocznych na powierzchni skośnych prążkach. Splot skośny. Po stronie prawej występują krótkie przeploty, po stronie lewej - długie. Mimo znacznej gęstości tkanina jest miękka w dotyku. Bywa wyrabiana z osnowy w różnych kolorach. Stosowana na kostiumy, ubrania męskie, płaszcze.

Flanela - splot skośny. Nitki jednobarwne lub melanżowe. Tkanina lekko sfolowna, miękka w dotyku. Bywa wyrabiana z przędzy czesankowej lub zgrzebnej. Używana na kostiumy, ubrania męskie.

Kaszmir - cienka, miękka tkanina. Splot skośny. Bywa drukowana we wzory tureckie i inne. Prawdziwy kaszmir jest wyrabiany z wełny z kóz tybetańskich. Zastosowanie: sukienki, szale,

Boucle - tkanina o wątku z nitek ozdobnych boucle, wskutek czego powierzchnia tkaniny jest pokryta pętelkami. Używana na płaszcze damskie, sukienki.

Fil a fil - tkanina o splocie skośnym. Efekt wzorniczy wynika z zastosowania w osnowie i wątku dwóch kolorów przędz o dużym kontraście. Stosowana na ubrania męskie i kostiumy. 

Tweed - tkanina z przędzy luźno skręconej, miękka, ale o dość ścisłej strukturze, dość gruba, sploty skośne, barwnie tkana, odznacza się dużą wytrzymałością na działanie czynników mechanicznych w czasie noszenia.

Diagonal - grubsza tkanina o wyraźnych prążkach przebiegających skośnie. Stosuje się na płaszcze damskie i męskie, kostiumy, marynarki. 

Jodełka - splot skośny łamany. Tkanina może być jednokolorowa lub kolorowo tkana.

Flausz - tkana z przędzy luźno skręconej o splocie skośnym. Obustronnie drapana, folowana; okrywa dość wysoka, ale mniej ścisła niż w welurze. Stosuje się na płaszcze kurtki.

Sukno - tkanina o splocie płóciennym z nitek luźno skręconych. Dzięki intensywnemu folowaniu i drapaniu tkanina uzyskuje ścisłą strukturę. Tkaniny tego rodzaju są zwykle jednobarwne lub melanżowe. Stosuje się je na mundury, płaszcze damskie i męskie.

Szetland - tkanina wykonana z luźno skręconych nitek, splot skośny. W procesie folowania powstaje zmierzwiona okrywa włosowa nie zakrywająca splotu. Stosuje się na płaszcze damskie i męskie.

Mohair - tkanina o wątku  z wełny mohairowej. Bardzo miękka o efektownym wyglądzie. Na powierzchni tkaniny występuje długi lśniący włos. Stosowana na zimowe płaszcze damskie i męskie.