Informacje
 

Podstawowe typy tkanin - bawełna 

 

Tkaniny w tej grupie są wyrabiane w niewielkim zakresie z czystej bawełny, w większości są to tkaniny z mieszanek bawełny z włóknami bawełnopodobnymi. Są to tkaniny cieńsze lub grubsze o powierzchni gładkiej albo drapane, tkaniny runowe. Szerokość tkanin bawełnianych i bawełnopodobnych wynosi przeważnie 70, 80, i 90 cm. Tkaniny płaszczowe i podszewkowe produkuje się w szerokościach 105, 110, 140 cm.

Batyst - tkanina o splocie płóciennym, cienka, miękka, merceryzowana. Wyrabiana w kolorze białym lub w pastelowych odcieniach różnych kolorów, nieraz drukowana lub o efektach tkackich.
Zastosowanie: bielizna dziecięca i damska, sukienki, bluzki, fartuszki.

Nansuk - tkanina nieco grubsza i gęściejsza od batystu. Stosowana na bieliznę damską i dziecięcą

Zefir - cienka, gęsta tkanina o gładkiej powierzchni. Zwykle o efektach tkackich uzyskiwanych przez zastosowanie przędzy merceryzowanej, która tworzy np. prążki, krateczkę itp. Biała lub jednokolorowa. Stosowana na koszule męskie i bluzki damskie.

Fulard - jedna z najlżejszych tkanin bawełnianych o splocie płóciennym z przędz pojedynczych zarówno dla osnowy, jaki wątków.

Etamina - lekka przejrzysta tkanina wykonana z nitek wielokrotnych mocno skręconych, nieco szorstka w dotyku. Splot płócienny. Bywa biała, jednobarwna, drukowana lub haftowana. 
Zastosowanie: sukienki damskie i dziecięce, bluzki.

Perkal - tkanina o splocie płóciennym, wykonana z nitek o średniej grubości. Przeważnie biała, zwykle mocno wykrochmalona. Stosowana na koszule męskie, fartuchy szpitalne.

Kreton - pod względem splotu i grubości tkanina podobna do perkalu, drukowana i usztywniana. Stosowana na sukienki damskie i dziecięce, plażówki, fartuszki.

Popelina - splot płócienny. Nitki wielokrotne mocno skręcone. Na powierzchni tkaniny w kierunku wątku występują lekkie zgrubienia w formie prążków. Tkanina merceryzowana, biała lub barwna, bywa z apreturą "nie prać". Zależnie od przeznaczenia jest wyrabiana w różnych grubościach. Stosowana na koszule męskie, bluzki i sukienki damskie, płaszcze letnie, wiatrówki.

Ryps - tkanina podobna do popelniy, ale grubsza o bardziej wyraźnych prążkach w kierunku wątku. 
Zastosowanie: sukienki, garsonki, płaszcze letnie.

Rogóżka - tkanina o splocie panama, biała lub barwiona. Stosowana na koszule męskie, garsonki, wdzianka

Satyna - splot satynowy. Barwiona lub drukowana o trwałym połysku. Stosowana na sukienki, bluzki, podomki.

Gofra, inaczej zwana korą - splot prosty. Gofrowanie uzyskane przez miejscowe nadrukowywanie roztworem ługu sodowego. Jednobarwna drukowana, stosowana na sukienki damskie i dziecięce, koszule, piżamy.

Pika - po prawej stronie tkaniny występują wypukłe prążki lub inny wzór; zwykle w kolorze białym. Stosowana na sukienki, garsonki, bluzki damskie.

Gabardyna - - splot skośny, wątek wielokrotny. Wykonana z nitek w jednym kolorze, czasem przy użyciu wątku i osnowy w różnych kolorach. Na płaszcze bywa wykończona impregnacją wodoodporną. 
Zastosowanie: letnie ubrania męskie, spodnie, garsonki, płaszcze.

Drelich - splot skośny lub skośny łamany. Tkanina z grubych mocnych nitek, gęsto tkana, barwiona. Drelichy bywają różnej grubości. Zastosowanie: ubrania robocze, kombinezony, mundury letnie. Drelich bawełniany o splocie łamanym, bielony, przeznaczony na bieliznę i fartuchy robocze, nosi nazwę dymki.

Teksas - odmiana drelichu o zróżnicowanych kolorach osnowy i wątku. 
Zastosowanie: ubrania młodzieżowe, robocze, spodnie i spódnice.

Cajg - gruba tkanina z przędzy odpadkowej bawełnianej, kolorowo tkana w ciemnych kolorach, stosowana na ubrania robocze.

Flanela - splot płócienny lub skośny. Wątek luźno skręcony. Drapana jedno lub dwustronnie. Jednobarwna, drukowana lub kolorowo tkana. Stosowana na koszule zimowe męskie i chłopięce, piżamy, sukienki, bluzki i ubranka dziecięce. 

Barchan - splot skośny. Tkanina bardziej ścisła niż flanela, drapana po lewej stronie. W tzw. pice barchanowej na powierzchni tkaniny występują efekty splotowe. Stosowana na ciepłe szlafroki, bluzki sukienki i ubrania dziecięce

Baja - pulchna, miękka tkanina o podwójnym wątku luźno skręconym. Drapana obustronnie. Zastosowanie: ciepłe szlafroki, kaftaniki, podomki.

Welwet - tkanina runowa o podłużnych wąskich prążkach utworzonych z okrywy włókien. Jednobarwna lub drukowana. Używana na sukienki, ubranka dziecięce.